Wprowadzenie

Sterownik Mean Well LED oferuje funkcję ściemniania, aby sprostać wymaganiom nowoczesnego sterowania oświetleniem. Sterownik LED zmieni prąd wyjściowy w oparciu o 3 różne sygnały wejściowe/ustawienia, w tym ściemnianie DC 0(1)-10V, PWM i rezystor 100K omów. Różnica między DC 0-10V a DC 1-10V została omówiona w poprzednim artykule*. Niniejsza nota aplikacyjna opisuje, w jaki sposób dostępny na rynku ściemniacz współpracuje ze sterownikiem Mean Well LED. 

Potencjometr: proste rozwiązanie problemów

w Jednym ze sposobów ściemniania za pomocą sterownika LED jest użycie prostego, regulowanego potencjometru 100 kiloomów, pokazanego na rysunku 1. Jest to ekonomiczne rozwiązanie i dobrze współpracuje ze sterownikiem LED. Istnieją jednak dwie istotne wady, które sprawiają, że w niektórych przypadkach jest mniej odpowiedni. Pierwszy reakcja ściemniania nie jest dobra w przypadku, gdy do jednego potencjometru podłączonych jest wiele sterowników LED. Po drugie, nie ma dużego wyboru na płycie ramowej pod względem koloru, materiału do zastosowania w domu, w którym pożądana jest pełnia i zharmonizowany wystrój wnętrza. Z powodu tych wad wynaleziono elektroniczne potencjometry, aby rozwiązać opisane wcześniej problemy.

Mean Well 0-10V dimming

Na rynku dostępnych jest wiele potencjometrów elektronicznych producentów instalacji elektrycznych i systemów budynkowych. Czasami nazywany jest również ściemniaczem DC 1-10V, ponieważ potencjometr przekształca prąd z portu ściemniania sterownika LED na DC 1-10V. Można je znaleźć online za pomocą słowa kluczowego „Potencjometr 1-10 V” w Google. Większość z nich ma taką samą lub podobną konstrukcję elektroniczną. Potencjometry elektroniczne pełnią dwie główne funkcje: włączanie/wyłączanie i potencjometr, jak pokazano na rysunku 2. Funkcja przełącznika umożliwia użytkownikowi zmianę stanu wyjścia światła poprzez naciśnięcie ściemniacza, który ma równoważny obwód na rysunku 2 (c). Ponadto elektroniczny potencjometr zapewnia funkcję ściemniania. Generalnie prąd zlewu ściemniacza określa max. dopuszczalną liczbę podłączonych do niego sterowników LED. Na przykład pokazy ściemniacza 50mA na etykiecie, co wskazuje, że teoretycznie może łączyć równolegle do 500 sterowników LED, ponieważ każdy sterownik Mean Well LED generuje prąd wyjściowy 0,1mA. Jednak ostateczne dopuszczalne urządzenie należy również rozważyć w oparciu o typ bezpiecznika wewnątrz ściemniacza, który podlega prądowi rozruchowemu prądu zmiennego sterownika LED. Na przykład bezpiecznik ceramiczny 0,5 A jest używany na rysunku 2 (c). Obliczona liczba to 5 w przypadku, gdy znamionowy prąd wejściowy każdego sterownika wynosi 0,1A. W rezultacie maks. dopuszczalna liczba sterowników podłączonych do ściemniacza w tym przykładzie wynosi zaledwie 5, porównując obliczone wyniki prądu ściemniacza i bezpiecznika.

Podłączenie potencjometru elektronicznego do sterownika LED.

Instrukcja instalacji potencjometru elektronicznego lub DC 1-10V wskazuje konwencjonalny sposób podłączenia go do sterownika pokazanego na rysunku 3(a). Nadaje się zarówno do sterownika Mean Well z DC 1-10V, jak i DC 0-10V. Włącznik ściemniacza jest podłączony do zasilania sieciowego, dzięki czemu sterownik LED jest na pewno wyłączony w razie potrzeby. Jednak takie połączenie stwarza ryzyko porażenia prądem podczas okablowania z powodu obecności wysokiego napięcia. Inne możliwe połączenie przedstawiono na rysunku 3(b). Takie podłączenie nie musi działać pod wysokim napięciem, ponieważ nie ma potrzeby podłączania przewodu zasilającego AC po stronie ściemniacza. Funkcja ściemniania do wyłączenia zapewniana przez sterownik LED Mean Well DC 0-10V służy do przełączania sterownika w tryb czuwania w przypadku naciśnięcia przycisku ściemniacza lub potencjometru elektronicznego. W związku z tym bardzo ważne jest, aby zużycie energii w trybie gotowości było niskie, aby oszczędzać energię. Wszystkie sterowniki LED firmy Mean Well z funkcją przyciemniania do wyłączenia prądu stałego 0-10 V są zaprojektowane tak, aby miały niski pobór mocy w trybie czuwania, a jednocześnie były zgodne z najnowszymi przepisami Ecodesign lub ErP wymaganymi przez CE. Sterownik LED z napięciem stałym 1-10 V może nie nadawać się do podłączenia z rysunku 3(b) po prostu dlatego, że nie jest wyposażony w funkcję ściemniania do wyłączenia. 

Podsumowanie

W tym artykule wyjaśniono, że komercyjny elektroniczny potencjometr/ściemniacz 1-10 V DC może dobrze współpracować ze ściemnialnym sterownikiem Mean Well LED. Dostępne są dwa połączenia, które użytkownik może wybrać, które najbardziej mu odpowiada. Szybki przegląd przedstawiono w tabeli 1. Sugeruje się nowe połączenie proponowane na rysunku 3 (b), ponieważ pozwala ono uniknąć porażenia prądem elektrycznym, gdy elektryk pracuje z elektronicznym potencjometrem DC 1-10 V. Dodatkową korzyścią jest redukcja dodatkowych kosztów wynikających z nieprawidłowego okablowania lub nieostrożnego działania. maks. liczba sterowników LED podłączonych do ściemniacza w porównaniu z konwencjonalnym podłączeniem jest większa, ponieważ nie trzeba uwzględniać bezpiecznika ściemniacza i prądu przemiennego sterownika. Również fałszywe wyzwalanie wyłącznika z powodu dużego rozruchu sterownika nie byłoby problemem, ponieważ sterownik nie jest włączany/wyłączany po stronie pierwotnej. Tabela 2 zawiera listę ściemniaczy dostępnych na rynku, które potwierdzają tę koncepcję.