Co to jest zasilacz?

Zasilacz do urządzenia elektryczne  przetwarzające napięcie zmienne sieciowe napięcia stałego DC służącego do zasilania  odbiornika o danych parametrach elektrycznych takich jak napięcie, prąd i moc.

Co robi zasilacz?

Zasilacz zapewnia prawidłowe parametry zasilania dla odbiornika przetwarzając napięcie sieciowe do napięcia stałego.  oznacza to iż zasilacz kosztuje napięcie sieciowe a także utrzymuje to napięcie na odpowiednim poziomie zazwyczaj je obniżając względem napięcia sieciowego choć nie tylko  oraz zapewnia stabilizację parametrów takich jak napięcie bądź prąd zabezpieczając odbiornik przed spaleniem  obraz gwarantując jego poprawne działanie. Zasilacz dodatkowo w zależności od typu filtruje napięcie utrzymując jego stały poziom bez względu na obciążenia w przypadku zasilaczy stałonapięciowych. Bądź utrzymuje zadany prąd w przypadku zasilaczy stałoprądowych. W przypadku zasilaczy stało-mocowych zasilacz utrzymuje określone napięcie jak i prąd tak aby moc całkowita wychodząca z zasilacza nie zmieniała się. 

 

Jak działa zasilacz?

Zasilacz działa poprzez przetwarzanie energii elektrycznej z jednego źródła na formę odpowiednią dla konkretnego urządzenia. Proces ten może obejmować kilka etapów, w zależności od typu zasilacza. Zasilacz przede wszystkim przetwarza napięcie z do napięcia odbiornika a następnie je prostuje. 

W zależności od typu:

Zasilacz liniowy - wyposażony w transformator prostsze konstrukcyjnie zasilacze zmieniają napięcie poprzez transformator a następnie go prostują za pomocą kondensatorów oraz regulatora napięcia.

Zasilacz impulsowy (SMPS) - poprzez bardzo szybkie przełączanie za pomocą skomplikowanej elektroniki wytwarzają napięcie stałe oraz regulują parametry napięcia i prądu

 

Jakie są rodzaje zasilaczy?

Zasilacze dzielą się na:

Stałonapięciowe

- utrzymują zadane napięcie wyjściowe np zasilacz 12V bądź zasilacz 24V stosowane dla większości odbiorników takich jak taśmy LED, moduły LED, elektronika np router czy laptop

Stałoprądowe

- utrzymują zadany prąd wyjściowy - używane tam gdzie mamy do czynienia z potrzebą przegrzania i przepalenia odbiornika np diody POWER LED.

Stałomocowe

-dostarczają stałą moc wyjściową niezależnie od zmian napięcia i prądu. W praktyce oznacza to, że zasilacz automatycznie dostosowuje swoje napięcie i prąd wyjściowy tak, aby produkt tych dwóch wartości (czyli moc) pozostawał na stałym poziomie.

 

Jak podłączyć zasilacz?

Zasilacz podłączamy przewodami oznaczonymi kolorem brązowym i niebieskim do napięcia sieciowego, zaś do odbiornika przewodami czerwonym i czarnym. Zależy zawsze przestrzegać tej zasady. Dodatkowo przewód czerwony informuje nas o napięciu dodatnim czyli +

 

Jaki zasilacz do taśm LED?

Taśmy led wymagają zasilacza stałonapięciowego np 12V bądź 24V. Rodzaj taśmy poznasz po ilości diod miedzy miejscami przeznaczonymi do cięcia. Taśma Led cięta co 3 diody wymaga zasilacza 12v zaś taśma LED cięta co 6 lub 7 diod wymaga zasilacza 24V. Należy pamiętać także o odpowiedniej mocy zasilacza która powinna być o ok 20% - 25% wyższa od mocy taśmy. Moc taśmy możemy policzyć mnożąc moc taśmy na odcinku metra przez ilość metrów. W przypadku taśm pociętych w krótkie odcinki realnie pobierana moc może być wyższa niż zadeklarowana przez producenta.

Dlaczego zasilacz piszczy?

Buczenie bądź piszczenie zasilacza zazwyczaj występuje w przypadku tanich zasilaczy podłączonych do ściemniacza. Dzieje się tak dlatego iż częstotliwości zasilacza jak pracy ściemniacza nakładając się na siebie powodują powstanie rezonansu na częstotliwości powodującej wydawanie dźwięku. Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie wyższej jakości zasilacza bądź zamianę ściemniacza na pracujący w innej częstotliwości. Niektóre ściemniacze aby zapobiegać temu efektowi maja przełączanie częstotliwości pracy

 

Dlaczego zasilacz się grzeje?

Grzanie się zasilacza świadczy o jego dużym obciążeniu oraz słabej wentylacji oraz dużej temperaturze otoczenia. Mimo iż zasilacze mają zazwyczaj zapas mocy zabezpieczenia nadprądowe działają dopiero po przekroczeniu mocy nominalnej. Zasilacze mają zazwyczaj zapas na poziomie od 110% nawet do 150% mocy nominalnej co oznacza iż wtedy się dopiero wyłączą. Jeżeli więc zasilacz montowany jest w ciepłym miejscu bez wentylacji warto wybrać model z większym zapasem mocy. Powodem przegrzewania może być także zabrudzony bądź nie działający wentylator.

 

Jak sprawdzić zasilacz?

W pierwszej kolejności warto obejrzeć zasilacz wizualnie czy nie jest uszkodzony mechanicznie oraz pod kątem przegrzanych elementów. Następnie powinno się podłączyć zasilacz pod obciążenie symulując pełne obciążenie jednocześnie mierząc poziom napięcia na wyjściu multimetrem. Sprawny zasilacz podczas pracy z pełnym obciążeniem powinien utrzymywać stałe napięcie zbliżone do nominalnego napięcia wyjściowego tego zasilacza. 

 

Zasilacz czy transformator?

Różnica między zasilaczem a transformatorem polega głównie na rodzaju prądu wyjściowego oraz funkcjach:

Transformator - przekształca napięcie z jednego poziomu na inny, ale nie zmienia rodzaju prądu. Działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej i jest używany głównie do zmiany napięcia prądu zmiennego (AC) na inne poziomy napięcia prądu zmiennego. Transformatory nie posiadają większości dodatkowych funkcji takich jak zasilacze. Mogą posiadać czasem zabezpieczenie termiczne.

Zasilacz - Oprócz zmiany napięcia, przekształca również prąd zmienny (AC) na prąd stały (DC). Dodatkowo posiadają wiele funkcji takich jak stabilizacja napięcia czy zabezpieczenia nadprądowe zwarciowe temperaturowe

 

Zasilacz czy ładowarka?

ładowarka jest bardziej zaawansowanym rodzajem zasilacza. Wynika to z charakterystyki prądu ładowania baterii. W przypadku dobrych ładowarek ładowarek mamy zazwyczaj 2 lub 3 fazy ładowania baterii. Oznacza to 2 do 4 różne ustawienia parametrów wyjściowych w kontekście jego napięcia i prądu.

 

Jakie są fazy ładowania baterii?

Faza wstępna (Pre-charge) - ładowarka dostarcza niski prąd, aby delikatnie naładować baterię, która jest głęboko rozładowana.

Faza szybkiego ładowania (Bulk charge) - ładowarka dostarcza maksymalny prąd, aby szybko naładować baterię do około 80% jej pojemności.

Faza absorpcji (Absorption charge) - Prąd ładowania jest stopniowo zmniejszany tak aby utrzymać napięcie na stałym poziomie, nadal naładować baterię ale jej nie uszkodzić zbyt wysokim napięciem.

Faza podtrzymania (Float charge)-  Napięcie jest niższe faza ta służy jedynie utrzymaniu pełnego naładowania baterii bez ryzyka przeładowania