Dobór prawidłowego zasilacza do LED

Oświetlenie LED jest coraz częściej wykorzystywane w domach, biurach, sklepach i innych miejscach ze względu na swoje zalety, takie jak niskie zużycie energii, długa żywotność i możliwość sterowania kolorami i jasnością. Jednak aby poprawnie podłączyć i zasilić oświetlenie LED, należy dobrać odpowiedni zasilacz, który zapewni stabilne i bezpieczne napięcie i prąd dla diod LED.

Zasilacz do LED to urządzenie elektroniczne, które przetwarza napięcie sieciowe (zazwyczaj 230 V AC) na napięcie stałe (zazwyczaj od 5 do 48 V DC) o określonej wartości i mocy. Zasilacz musi być dopasowany do parametrów oświetlenia LED, takich jak napięcie pracy, prąd pracy i moc całkowita. Zasilacz musi również spełniać normy bezpieczeństwa i jakości, takie jak certyfikaty CE, IP i RoHS.

Jak wybrać zasilacz do LED? Na co zwrócić uwagę?

Prze wszystkim musimy określić typ odbiornika LED. Odbiorniki LED takie jak taśmy czy pojedyncze diody małej mocy z powodzeniem zasilić możemy zasilaczami stałonapięciowymi np 12V. Zupełnie inaczej będzie wyglądało to dla mocno rozgrzewających się diod Power LED - w tym przypadku należy skorzystać z zasilacza stałoprądowego. Omówmy zatem zasilanie każdego z tych odbiorników:

-

Zasilanie taśm LED

Do zasilania taśm LED skorzystamy z zasilacza stałonapięciowego. Musimy określić jednak takie cechy taśmy LED jak napięcie i moc

Napięcie zasilające

- taśmy cięte co 3 diody zasilane są z 12V zaś taśmy cięte co 6 bądź niekiedy 7 diod zasilane są napięciem 24V.

Wynika to z tąd iż pojedynczą dioda zasilana jest zazwyczaj napięciem 3 - 3.3V a wiec tzw sekcja czyli ciecie co 3 diody to nic innego jak trzy sztuki trzy woltowych diod połączonych w szereg do uzyskania w sumie 12V. A cała taśma LED jest poniekąd linią zasilającą do której kolejno podłączone są już równolegle kolejne sekcje trzy diodowe. 

Moc

- iloczyn metrów oraz mocy 1m (choć nie do końca).Moc taśmy LED zazwyczaj podawana przez producenta na opakowaniu lecz dobrą praktyką będzie podłaczenie kawałka taśmy led szeregowo do miernika prądu i sprawdzenie stopniowo podnosząc napięcie do zalecanego i mierząc prąd poboru na tym odcinku. Zazwyczaj najlepiej jest sprawdzić pobór taśmy LED na rolce 5m przy zasilaniu obustronnym. Taki sposób pomiaru zniweluje spadki napięć oraz pokaże realny pobór prądu. Wartość tą należy zmapować do długości taśmy LED jaką chcemy zasilić. 

Pamiętaj o zapasie mocy

Jeżeli już policzyliśmy już moc taśmy dodajmy do niej 20% zapasu. Szczególnie w trudnych warunkach takich jak brak cyrkulacji powietrza czy praca non-stop powinniśmy pamiętać o zapasie mocy.

Jak dobrać zasilacz - jeśli znamy już moc i napięcie zasilające możemy łatwo wybrać jeden z modeli stałonapięciowych w szerokiej gamie zasilaczy Mean Well. W tym przypadku pierwsza liczba w oznaczeniu modelu określa jego moc zaś druga napięcie zasilające.  Przejdź do grupy zasilaczy stałonapięciowych i wybierz model zgodnie z mocą i napięciem - Zasilacze MEAN WELL do taśm LED

Główny problem - spadek napięcia

Ważny jest również sposób podłączenia taśm LED do zasilaczy czy sterowników. Taśma led o znacznej mocy zasilona jednostronnie w długim odcinku pobiera mniej prądu niż ta sama taśma pocięta na krótsze kawałki podłączone równolegle wszystkie do zasilacza. Powodem tego jest spadek napięcia wraz z odległością od zasilania.

 Aby uniknąć spadku napięcia w przypadku mocnych taśm LED:

- nie przekraczaj zbyt długich odcinków

- zasilaj taśmy LED dwustronnie

- wybieraj rozwiązania 24V

.

-

Zasilanie Diod Power LED i matryc LED

Zasilanie odbiorników LED dużej mocy wiąże się z zupełnie innym problemem do rozwiązania a mianowicie spiralnie wzrastającym poborem mocy na skutek zmiany rezystancji wywołanej duża zmianą temperatury chipu LED. Nagrzewająca się dioda mocy Emituje tak dużo ciepła iż po nagrzaniu se jej zapotrzebowanie na prąd przy tym samym napięciu może być nawet kilkukrotnie wyższe. Sytuacja taka prowadzi do dalszego nagrzewania się diody Power LED a w efekcie jej przepalenia. Właśnie dlatego w przypadku odbiorników LED znacznej mocy wymagane są zasilacze stałoprądowe.